Посета на манастири во Косово

Манастир Грачаница, Зочиште, Свети Архангели

Косово
Времетраење

2 денови

Тип на тура

Групна Тура

Група

20 особи

img

Опис

Цена на аранжманот: 900 мкд


Во цената е вклучено:

  • Превоз со туристички автобус
  • Организација и водство на патувањето.

Во цената не е вклучено:

  • Ручек во манастир Свети Архангели – 5 еур
  • Останати лични трошоци


Дополнителни информации:

Во манастирот се влегува пристојно облечен; мажите во долги панталони, блузи или кошули со ракави, а жените би требало да бидат облечени во здолниште (сукња) со пристојни блузи со ракави и по можност да имаат марама на главата.


За реализација на патувањето потребно е минимум од 20 патника.

За ова патување важат и ќе се почитуваат сите мерки и препораки на СЗО

За ова патување важат општите услови за патување на туристичката агенција АРБОТРАВЕЛ. 

Агенда

1 ден

Состанок на групата пред Дрводекор и тргнување кон Косово во 05:30ч. Пристигнување во манастир Грачаница, кој се наоѓа во истоименото село, а на 10 км од Приштина.

Разглед на манастирот Грачаница. А потоа продолжуваме кон манастирот Свети Архангели, подигнат во клисурата на реката Бистрицана на 3 км од Призрен. Манастирот е изграден од цар Душан, чие тело, после неговата смрт, е пренесено и погребено во главната црква посветена на Светите Архангели Михаил и Гаврил. Во 1998 година царскиот манастир повторно дочекува да воспостави монашки живот.

2 ден

По посетата на манастирот Свети Архангели, се упатуваме кон Скопје, каде што пристигнуваме во вечерните часови.


Детали

Датум на поаѓање

15 November, 2022

Датум на враќање

17 November, 2022

Информации

Манастирот е еден од најубавите споменици на српската средновековна уметност и во Јули 2006 година е вброен во листата на светско културно наследство на УНЕСКО. Подигнат е од крал Милутин, помеѓу 1315 и 1321 год, а посветен е на Успение на Пресвета Богородица. Присуствување на Света Литургија, потоа разглед на манастирот, а потоа патот го продолжуваме кон манастирот Зочиште, од истоименото село. Црквата во манастирот е посветена на Светите бесребреници Кузман и Дамјан, во која се наоѓаат и нивните се целибни мошти. Во септември 1999 год црквата е целосно разорена, а моштите на светителите биле пренесени во манастирот Сопоќани и после обновата на храмот, повторно се вратени назад.

Цена

15.00 € / по особа

icon

Добијте ги последните новости и понуди

Претплатете се на нашиот билтен

Побарај понуда

Одбери особи

Возрасни

12+

1
Деца

2 - 12 години

0
Бебиња

Под 2 години

0

Ви благодариме на барањето за понуда од нас

Нашиот тим го доби вашето барање, ќе ве контактираме наскоро