Вељуса и Водоча

ВЕЉУСА, ВОДОЧА И ЦРКВАТА СВ. ПЕТНАЕСЕТ ТИВЕРИОПОЛСКИ МАЧЕНИЦИ

Македонија
Времетраење

1 денови

Тип на тура

Групно патување

Група

35 особи

img

Опис

Во цената е вклучено:

  • Превоз на дадената релација со високотуристички автобус
  • Организација и водство на патувањето


Во цената не е вклучено:

  • Лични трошоци


Напомена:

За реализација на ова патување потребен е минимум од 35 патници.

Патувањето ќе биде реализирано според сите протоколи на СЗО и со 75% исполнетост на автобусот

Редоследот на седењето во автобусот се прави според датумот на резервацијата.

За резервација на патувањето потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање.

Агенцијата го задржува правото за откажување на патувањето најмногу 3 дена пред поаѓање.

Агенда

1 ден

Состанок на групата пред Т.А. Арботравел во утринските часови и поаѓање кон Струмица. Се упатуваме кон селото Вељуса, на седум километри пред Струмица, каде што се наоѓа истоимениот манастир. Манастирскиот комплекс е сместен на карпесто плато над Велјуса и Струмичкото поле, каде на една бигорна карпа, монахот Мануил подигнал манастир во 1078 година и го посветил на Богородица. Во времето на градењето на црквата, селото се викало Палеокастро, но подоцна според манастирот го добило денешното име – Вељуса (од Елеуса). Манастирската црква до денешно време ја зачувала оригиналната архитектоника, а новоизградените манастриски зданија се во карактеристичниот македонско-византиски стил на ѕидање – кршен камен со цигла. Над главната врата на црквата стои копија на мермерната плоча со натпис на ктиторот, во којшто е запишано (на грчки): „Се обнови од основа овој храм на Пресветата Богородица Милостива (Елеуса) од монахот Мануил, којшто стана епископ на Тивериопол во годината 6588 (1080) индикт 3.“

Во попладневните часови заминување кон Скопје.

Детали

Датум на поаѓање

5 November, 2022

Датум на враќање

6 November, 2022

Информации

На четири километри од Струмица, се наоѓа манастирскиот комплекс Св. Леонтиј. На локалитетот се сочувани три цркви (источна, западна и средна), со три фази на живописување во ентериерите, архитектонски остатоци, придружни објекти и манастирски комплекс, трпезарија, стопански објекти, две бањи и повеќеслојна христијанска некропола од VII век до IX век. 

icon

Добијте ги последните новости и понуди

Претплатете се на нашиот билтен

Побарај понуда

Одбери особи

Возрасни

12+

1
Деца

2 - 12 години

0
Бебиња

Под 2 години

0

Ви благодариме на барањето за понуда од нас

Нашиот тим го доби вашето барање, ќе ве контактираме наскоро