ОСТРОВИТЕ ТИНОС И АНДРОС

ТИНОС И АНДРОС

Грција
Времетраење

3 денови

Тип на тура

GROUP

Група

40 особи

img
img
img
img
img
img

Опис

26 Јануари (петок) СКОПЈЕ - РАФИНА

Состанок на групата во 18:00 часот на договорено место во Скопје и заминување за Грција.Патот за Грција не води преку граничниот премин Евзони.Ноќно возење со попатни застанувања за одмор.

27 Јануари (сабота) РАФИНА - ТИНОС

Во утринските часови пристигнување на пристаништето Рафина. Испловување со траект кон островот ТИНОС (3,5 часа возење ). По пристигнувањето во пристаништето во градот Хорхе посета на најзначајниот манастир во цела Грција црквата посветена на Пресвета Богородица.

Поклонение на чудотворната икона посветена на Благовештението на Пресвета Богородица, која се наоѓа во црквата Богородица на Тинос, во манастирот “Агиа Панагиа Евангелистриа”. Манастирската црква е изградена на блиското ридче, на околу седумстотини метри оддалеченост од пристаништето и центарот на градот. До неа се пристигнува преку широката и стрмна улица, покрај која од десната страна е издвоена и соодветна патека. По таа патека најчесто, голем дел од верниците со запалени свеќи во рацете, на колена се искачуваат кон самата црква и светата икона. Посета на целиот манастир читање на молитва и молебен на Богородица, слободно време на островот, потоа со траект продолжуваме кон островот АНДРОС ( два часа возење).

По пристигнувањето на АНДРОС посета на манастирот посветен на Света Марина и се што е во кругот на истиот ќе посетиме, по посетата се упатуваме кон хотелот сместување, слободно време за индивидуална прошетка на градот, ноќевање.

28 Јануари (недела) АНДРОС -РАФИНА

Присуство на Света Литургија во манастирот на Свети Никола кај што се чува миротичивата икона на Пресвета Богородица - цвет кој никогаш не вене и мошти од многу светители ( главата на Свети Никола Мириклијски, Св.Маме,Св.Андреј, Св.Партениј, Св.Козма етолски, Св.Никола нови, икона на Св. Никола извезена со коса од монахиња,.Слободно време за индивидуални активности до попладневните часови до заминување со траект кон пристаништето РАФИНА и од таму патот продолжува кон Македонија со попатни паузи за одмор и гранични формалности . Пристигнување во Скопје на 29/01/2024 во раните утрински часови

Цена на аранжманот: 10.850 мкд

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

✔️Превоз со туристички автобус на наведената релација

✔️Превоз со траект со вклучена пристанишна такса на релација: Рафина - Тинос - Андрес - Рафина

✔️Сместување во хотели **/***

✔️Организирани посети според програмата.

✔️Туристички придружник за време на патувањето

✔️Организација и реализација на патувањето

Во цената не е вклучено:

✔️Патничко осигурување

✔️Локален туристички водич 10 евра се плаќа во автобус

✔️Индивидуални трошоци

  • задолжителна туристичка такса 2 еур за лице

Напомена: За реализација на оваа програма потребни се минимум 40 патници

​Агенцијата има право за промена на програмата во однос на моменталната состојба

Напомена:

- При посета на црквите, мастирите и верските објекти, согласно христијанските и црковните канони (начин на облекување и однесување во нив), од верниците се очекува придржување до нив. Во манастирите жените влегуваат со долго здолниште, а мажите со долги пантолони, а горната облека треба да е со ракави.


За сите информации ☎️023109518

070570844 ;072212138;

Агенда

Детали

Датум на поаѓање

26 January, 2024

Датум на враќање

29 January, 2024

Информации

‼️НАЈНОВО ПОКЛОНИЧКО ПАТУВАЊЕ‼️ НА ОСТРОВИТЕ ТИНОС И АНДРОС 26-29/01/2024 ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА АРБОТРАВЕЛ


Цена

175.00 € / по особа

icon

Добијте ги последните новости и понуди

Претплатете се на нашиот билтен

Побарај понуда

Одбери особи

Возрасни

12+

1
Деца

2 - 12 години

0
Бебиња

Под 2 години

0

Ви благодариме на барањето за понуда од нас

Нашиот тим го доби вашето барање, ќе ве контактираме наскоро